Türkiye'nin en farklı haber sitesi

Erdoğan’ın Katar’da parasını ararken ortaya çıkan casuslar ve Türkler

Kategori: EZBERBOZAN

Katar’ın devlet destekli en büyük bankası Katar Ulusal Bankası’nın (QNB — Türkiye’de Finansbank’ın hisselerini satıl alarak sahibi oldu) verileri “hack”landı. Korsanlar, verileri İnternet’te yayımladı. Verilerde, Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiren dosyalar ortaya çıktı. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

 

QNB’nin “hack”lanan verilerini indirdiğinizde karşınıza bir dosyalar listesi çıkıyor.

 

Liste, El Cezire TV’nin çalışanlarına ait olan bilgilerin olduğu dosyayla başlıyor. Onun hemen altında Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yakın ilişkisinin olduğu ( finansörü de deniliyor) Yusuf El Karadavi ve ailesine ilişkin bilgilerin olduğu dosya var. Bundan sonra da Katar’ı yöneten kraliyet ailesi El Tani’ye ilişkin bir dosya bulunuyor.

JÖNTÜRK, Yusuf El Karadavi ile Erdoğan ve AKP arasındaki ilişkiyi şu grafikle vermişti:

 

Bu küçük parantezden sonra QNB’den “hack”lanan dosyalara devam edelim. Dosyalar, ilginç başlıklarla tasnif edilmiş. Bunlar arasında en ilgi çekicisi kuşkusuz “Casusluk ve İstihbarat” (SPY, Intelligence) adlı olanı.

Bu dosya tıklandığında karşınıza şu ekran görüntüsü çıkıyor:

 

Bu dosyalarda özellikle İngiliz Dış İstihbarat Srevisi MI6 için çalışan birçok kişinin adları, fotoğrafları, ailelerine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Yukarıdaki listede görülen 596869 — Defence — SPY -France adlı dosya tıklandığında da şu liste ortaya çıkıyor:

 

Buradaki listofparticipants adlı pdf uzantılı dökümanda ise Türkiye’den 10 kişinin isimleri yer alıyor.

 

Buradaki isimler arasında Başbakan Yardımcısı ve Türkiye Kalkınma Bakanı olan AKP milletvekili Cevdet Yılmaz ve AKP milletvekili Mehmet Çerçi, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı Musa Kulaklıkaya’nın adları dikkat çekiyor. Dosyalarda bu kişilerle, bankanın hangi faaliyetlerine katıldıklarıyla ya da hesaplarının olup olmadığıyla ilgili başka bir bilgi bulunmuyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, “hack”layıcılar, Rusya’dan… Asıl amaç, Erdoğan ve ailesi ile Katar arasındaki para trafiğini ortaya çıkarmaktı.

Buna karşın, “hack”layıcıların Erdoğan ile bilgiler yerine MI6’in 3–5 ajanının bilgileriyle yetindikleri görülüyor.

Öte yandan Türkiye ile Katar arasında askeri üs kurulmasına ilişkin imzalanan anlaşma (Tarih: 28 Nisan 2016) yukarıda anlatınlar çerçevesinde epey bir manidar. Bu anlaşma uyarınca Türkiye, Katar’da bir askeri üs kuracak.

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayımlanmayacak ve paylaşılmayacaktır.

*

EZBERBOZAN kategorisindeki son yazılar

0 $0.00
Sayfa Başı